Сградите ще се финансират по реда на тяхното одобрение и при съответно осигурено 50-процентно съфинансиране
Автор: Светла Добреваhttp://stroitelstvo.info/show.php?storyid=1862097
От 2 юли в 36-те градски центъра започна кандидатстването по схемата за подобряване на енергийната ефективност на многофамилните жилищни сгради на ОП "Регионално развитие".
Проектът е с продължителност 3 години и с осигурения 50 млн. лв. безвъзмезден финансов ресурс се очаква да бъдат обновени 180 сгради, строени преди април 1999 г.
Сградите ще се финансират по реда на тяхното одобрение и при осигурено 50-процентно съфинансиране от собствениците.
МРРБ ще организира целия процес по обновяването. В задълженията си на конкретен бенефициент дирекция "Жилищна политика" ще бъде подпомагана от Интегрираното звено за управление на проекта, чийто екип след обществена поръчка е на ДЗЗД "Многофамилни жилища". В консорциума участват: "Географика" ООД (водещ партньор), "Стройинвестконсулт София" ООД, "ТУ-София Технологии" ЕООД, "Енергоефект Консулт" ЕООД и белгийската "Business and Strategies Europe (B&S Europe).
Вече са определени и проектните мениджъри, които ще идентифицират допустимите сгради за обновяване, ще подпомагат сдруженията на собствениците при подготовката на документация за кандидатстване, ще изготвят обследванията за енергийна ефективност и ще извършват оценката на съответствието на инвестиционните проекти.
За Югозападния район отговаря ДЗЗД "Супермакт", за Югоизточния район – "Енерджи сейвинг" ООД, за Северен централен – ДЗЗД "ЕнЕфект консулт", за Южен централен район – Обединение "ЕЕ за жилищни сгради", за София-град – Обединение "Обновен дом за София".
За Североизточния и Северозападния район не се избраха проектни мениджъри и функциите се поемат от общинските и областните администрации.
При кандидатстването ще има два последователни етапа.
След одобрение на етап 1 - заявление за интерес и подкрепа (ЗИП), се преминава към етап 2 - подаване на заявление за финансова помощ и изпълнение на обновяване за енергийна ефективност (ЗФПИОЕЕ).
Първи етапЗа подаване на заявление за интерес не е необходимо да има регистрирано сдружение на собствениците (СС), а да е налице етажна собственост. В рамките на етапа ще се проверява дали сградата отговаря на формалните критерии. Необходимо е съгласие от собствениците на поне 67% идеални части от общите части. Ако е одобрено заявлението за интерес и подкрепа, стартират следните стъпки с помощта на проектния мениджър: изготвяне на индикативен бюджет на сградата и разпределение на разходите на всеки собственик на самостоятелен обект, изготвяне на справка за начина на финансиране от собствениците, създаване на сдружение на собствениците, ако не е налично, търсене на възможности за кредити и решаване на проблеми с неплатежоспособни.
Втори етапЗа подаване на заявление за финансова помощ и изпълнение най-общо е необходимо наличието на регистрирано сдружение на собствениците и събрани по 500 лв. за всеки самостоятелен обект. При одобрена сграда и сключено споразумение с МРРБ се преминава към изготвяне на техническото обследване, което установява дали сградата/блок-секцията е конструктивно устойчива, и с технически паспорт/. Ако се установи, че сградата е компрометирана и са необходими конструктивни мерки, собствениците следва да ги изпълнят със свои средства на 100%, а ако откажат, отпадат от по-нататъшно участие. С обществена поръчка МРРБ определи фирмите, които ще извършват техническото обследване: за Северозападен район - "Партрейд" ООД, за Североизточен - "Трафикконсулт БГ" ЕООД, за Югозападен - "Барчини" ЕООД, за Южен централен район - Обединение "Енергопроект – СМ контрол", за София" - "Екоинженеринг" ЕООД. За Северен централен и за Югоизточен район няма избрани изпълнители. За сградите с положителна оценка от техническото обследване, както и за тези, които са изпълнили предписаните им конструктивни мерки, се извършва обследване за енергийна ефективност от проектните мениджъри.Техническото и енергийното обследване и техническият паспорт се покриват на 100% от ОПРР.
За всяка одобрена сграда/блок-секция ще се възлагат отделни обществени поръчки за изработване на технически/работен проект и строително-монтажни работи, като представител на сдружението на собствениците ще участва при избора на изпълнител. Изготвянето на техническа документация се предшества от осигуряване на скица и виза за проектиране от собствениците чрез проектните мениджъри. Интервенциите по сградите, които се финансират, следва да включват всички енергоспестяващи мерки, предписани в обследването, в т.ч. мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници, където е приложимо.След сключване на споразумението с МРРБ собствениците следва да осигурят 30% от техния дял. Остатъкът от сумата, като се приспаднат предварително събраните 500 лв. от всеки апартамент, трябва да бъде преведен преди възлагане на СМР.
Нисколихвени заеми
Във връзка с реализирането на проекта Фондът за жилищно обновяване (ФЖО) ще подпомага собствениците да осигурят 50-процентния дял съфинансиране чрез заеми/банкови гаранции/. Фондът е създаден от Корпоративна търговска банка по обществена поръчка с МРРБ и ще управлява предоставения от ОПРР ресурс от 13 млн. лв. Документите на кандидатите за кредити за санирането ще бъдат разглеждани без такса, а при одобрение и подписване на договор няма да се удържат комисиони за управление. При предсрочно погасяване няма да се начисляват неустойки. В договора с МРРБ банката се ангажира лихвата по целевите кредити да не надвишава основния лихвен процент (ОЛП), увеличен с 6.5%. Към момента ОЛП е 0.14%. Срокът на кредитите е до 10 години с 6 месеца гратисен период за лихвата и за главницата.На сайта на МРРБ и на сайтовете на общинските администрации и на областните информационни центрове са публикувани всички документи за кандидатстване и адресите на проектните мениджъри. Вече има немалък брой сгради кандидати, заявиха от регионалното министерство.
Няма коментари:
Публикуване на коментар