Последователи

21.12.12 г.

Честита Коледа и Весела Нова Година !

На всички наши настоящи и бъдещи клиенти пожелаваме успех през Новата 2013 година!

15.10.12 г.

Депутатите дадоха амнистия за незаконните строежи, вдигнати до 31 март 2001 г.




Депутатите дадоха амнистия за незаконните строежи, вдигнати до 31 март 2001 г.Строежи, изградени до 31 март 2001 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване или забрана за ползване.

Това приеха депутатите с промяна в Закона за устройството на територията. Досега действащите разпоредби позволяваха т. нар. строителна амнистия да бъде приложена за обекти без строителни разрешителни, изградени преди април 1987 г.

Според направените днес промени незаконните строежи до 31 март 2001 г. ще могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.

ГЕРБ като правителство подкрепя ли незаконното строителство в България? Това ще е първият парламент, който узаконява незаконното строителство. Заравяте едни проблеми, които после няма да бъдат разрешени, заяви депутатът от ДПС Ремзи Осман. Депутатът от Коалиция Димчо Михалевски заключи, че с приемането на този закон ще продължи възпроизводството на незаконното строителство в България.

Искра Фидосова от ГЕРБ обясни, че параграф 127 повтаря разпоредбата на закона от 2003 г. Новото нещо е само алинея първа, в която е променена датата и вече е 31 март 2001 г.

11 октомври 2012 - в. Дневник

Дават една година за узаконяване на сгради



Дават една година за узаконяване на сградиЕдна година ще имат собствениците на сгради, които са построени преди 7 април 1987 г. да узаконят домовете си. Същият срок ще бъде валиден и за къщи и блокове, вдигнати преди 31 март 2001 г., за да получат свидетелство за търпимост. То дава право на собствениците им да продават имота си законно и същевременно ги пази от възможността Дирекцията за Национален строителен контрол да събори сградата. Тези промени в Закона за устройство на територията вече бяха гласувани от регионалната комисия в парламента.

В нормативния акт обаче е записано, че всеки, който подаде документи за узаконявне или търпимост, без да има законово основание за това, веднага ще бъде докладван на ДНСК и ще бъде започнато производство за премахване на сградата. Според текстовете законно основание за съществуването си могат да получат сградите, които са отговаряли на разпоредбите на старите законови разпоредби, които са били в сила при построяването им. Решения по заявленията, които подадат собствениците пред съответните ограни за узаконяване или търпимост, ще трябва да бъдат дадени от властите най-късно две години след влизане на промените в закона в сила. Ако обаче сте построили къща в чашката на язовир, няма да можете да я узаконите.

Ако сте имали документи да вдигнете 6-етажен блок, но на своя глава се построили по-висока сграда, също няма да можете да я узаконите, обясни регионалният министър Лиляна Павлова. Шанс да получат зелена светлина от властите за вдигнатите сгради имат само онези, които са отговаряли на закона, но по една или друга причина са се забавили с узаконяването на дома или офиса си. Промяната ще помогне и на хората, които искат да участват в програмата за саниране, защото ще даде основание да не бъдат премахнати остъклените балкони, допълни министърът. Но промяната няма да важи за сгради, за които вече има издадена заповед за събаряне от строителния контрол.

1 октомври 2012 - в. Стандарт

11.07.12 г.

Енергийно обновяване на българските домове: на ход са собствениците


Сградите ще се финансират по реда на тяхното одобрение и при съответно осигурено 50-процентно съфинансиране

 Автор: Светла Добрева
http://stroitelstvo.info/show.php?storyid=1862097







От 2 юли в 36-те градски центъра започна кандидатстването по схемата за подобряване на енергийната ефективност на многофамилните жилищни сгради на ОП "Регионално развитие".
Проектът е с продължителност 3 години и с осигурения 50 млн. лв. безвъзмезден финансов ресурс се очаква да бъдат обновени 180 сгради, строени преди април 1999 г.
Сградите ще се финансират по реда на тяхното одобрение и при осигурено 50-процентно съфинансиране от собствениците.

МРРБ ще организира целия процес по обновяването. В задълженията си на конкретен бенефициент дирекция "Жилищна политика" ще бъде подпомагана от Интегрираното звено за управление на проекта, чийто екип след обществена поръчка е на ДЗЗД "Многофамилни жилища". В консорциума участват: "Географика" ООД (водещ партньор), "Стройинвестконсулт София" ООД, "ТУ-София Технологии" ЕООД, "Енергоефект Консулт" ЕООД и белгийската "Business and Strategies Europe (B&S Europe).

Вече са определени и проектните мениджъри, които ще идентифицират допустимите сгради за обновяване, ще подпомагат сдруженията на собствениците при подготовката на документация за кандидатстване, ще изготвят обследванията за енергийна ефективност и ще извършват оценката на съответствието на инвестиционните проекти.
За Югозападния район отговаря ДЗЗД "Супермакт", за Югоизточния район – "Енерджи сейвинг" ООД, за Северен централен – ДЗЗД "ЕнЕфект консулт", за Южен централен район – Обединение "ЕЕ за жилищни сгради", за София-град – Обединение "Обновен дом за София".
За Североизточния и Северозападния район не се избраха проектни мениджъри и функциите се поемат от общинските и областните администрации.

При кандидатстването ще има два последователни етапа.
След одобрение на етап 1 - заявление за интерес и подкрепа (ЗИП), се преминава към етап 2 - подаване на заявление за финансова помощ и изпълнение на обновяване за енергийна ефективност (ЗФПИОЕЕ).

Първи етапЗа подаване на заявление за интерес не е необходимо да има регистрирано сдружение на собствениците (СС), а да е налице етажна собственост. В рамките на етапа ще се проверява дали сградата отговаря на формалните критерии. Необходимо е съгласие от собствениците на поне 67% идеални части от общите части. Ако е одобрено заявлението за интерес и подкрепа, стартират следните стъпки с помощта на проектния мениджър: изготвяне на индикативен бюджет на сградата и разпределение на разходите на всеки собственик на самостоятелен обект, изготвяне на справка за начина на финансиране от собствениците, създаване на сдружение на собствениците, ако не е налично, търсене на възможности за кредити и решаване на проблеми с неплатежоспособни.
Втори етапЗа подаване на заявление за финансова помощ и изпълнение най-общо е необходимо наличието на регистрирано сдружение на собствениците и събрани по 500 лв. за всеки самостоятелен обект. При одобрена сграда и сключено споразумение с МРРБ се преминава към изготвяне на техническото обследване, което установява дали сградата/блок-секцията е конструктивно устойчива, и с технически паспорт/. Ако се установи, че сградата е компрометирана и са необходими конструктивни мерки, собствениците следва да ги изпълнят със свои средства на 100%, а ако откажат, отпадат от по-нататъшно участие. С обществена поръчка МРРБ определи фирмите, които ще извършват техническото обследване: за Северозападен район - "Партрейд" ООД, за Североизточен - "Трафикконсулт БГ" ЕООД, за Югозападен - "Барчини" ЕООД, за Южен централен район - Обединение "Енергопроект – СМ контрол", за София" - "Екоинженеринг" ЕООД. За Северен централен и за Югоизточен район няма избрани изпълнители. За сградите с положителна оценка от техническото обследване, както и за тези, които са изпълнили предписаните им конструктивни мерки, се извършва обследване за енергийна ефективност от проектните мениджъри.Техническото и енергийното обследване и техническият паспорт се покриват на 100% от ОПРР.
За всяка одобрена сграда/блок-секция ще се възлагат отделни обществени поръчки за изработване на технически/работен проект и строително-монтажни работи, като представител на сдружението на собствениците ще участва при избора на изпълнител. Изготвянето на техническа документация се предшества от осигуряване на скица и виза за проектиране от собствениците чрез проектните мениджъри. Интервенциите по сградите, които се финансират, следва да включват всички енергоспестяващи мерки, предписани в обследването, в т.ч. мерки за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници, където е приложимо.След сключване на споразумението с МРРБ собствениците следва да осигурят 30% от техния дял. Остатъкът от сумата, като се приспаднат предварително събраните 500 лв. от всеки апартамент, трябва да бъде преведен преди възлагане на СМР.

Нисколихвени заеми
Във връзка с реализирането на проекта Фондът за жилищно обновяване (ФЖО) ще подпомага собствениците да осигурят 50-процентния дял съфинансиране чрез заеми/банкови гаранции/. Фондът е създаден от Корпоративна търговска банка по обществена поръчка с МРРБ и ще управлява предоставения от ОПРР ресурс от 13 млн. лв. Документите на кандидатите за кредити за санирането ще бъдат разглеждани без такса, а при одобрение и подписване на договор няма да се удържат комисиони за управление. При предсрочно погасяване няма да се начисляват неустойки. В договора с МРРБ банката се ангажира лихвата по целевите кредити да не надвишава основния лихвен процент (ОЛП), увеличен с 6.5%. Към момента ОЛП е 0.14%. Срокът на кредитите е до 10 години с 6 месеца гратисен период за лихвата и за главницата.На сайта на МРРБ и на сайтовете на общинските администрации и на областните информационни центрове са публикувани всички документи за кандидатстване и адресите на проектните мениджъри. Вече има немалък брой сгради кандидати, заявиха от регионалното министерство.

14.06.12 г.

Още две банки дават заеми за енергийно обновяване на жилища

От Дневник
                    Банка ДСК и СИБанк са новите финансови институции, които също ще отпускат кредити за саниране на жилища. Те се присъединиха към програмата за енергийна ефективност в дома на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), съобщи директорът на банката за България Даниел Берг. От миналата година досега по механизма работеха само "Райфайзенбанк" и "Прокредит банк", съобщава capital.bg. Програмата се състои от кредититен ресурс от общо 90 млн. евро и безвъзмездно финансиране от 24.6 млн. лв. от международния фонд "Козлодуй", по който България получава компенсации от Европейския съюз заради предсрочното спиране на блокове 1-4 в АЕЦ "Козлодуй". Чрез фонда се съфинансира и разглобяването и обезопасяването на спрените енергийни мощности. Всяко домакинство може да кандидаства за подходящите мерки за енергийна ефективност. Финансират се нови прозорци, системи за отопление и климатизация, термопомпи, слънчеви колектори, газификация и други. Възможно е да се поставят и фотоволтаици и топлообменници.
          По програмата се отпускат до 35 000 лв., като максималният срок за погасяване е 10 години. За обезпечение обикновено се използва заплатата на кандидатстващия. От фонд "Козлодуй" на собственика на жилището се възстановяват до 20% от размера на главницата. Грантът нараства съответно до 30 и 35 на сто, ако се обнови цялата сграда или се кандидатства чрез сдружение на етажна собственост.
          Изчисления на ДСК показват, че при 2500 евро среден размер на един 2-годишен кредит по програмата грантът от 500 евро покрива разходите по лихви и такси и така на практика потребителите използват безлихвено кредитиране.
          Обикновено повечето "енергийни" заеми наистина са между 2000 и 5000 лева, потвърждават и от другите търговски банки

Вижте условията на ДСК

26.03.12 г.

Промоция

ПРИМЕР: ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ ОТ 5см стиропор с цена от 19 лв.с ДДС /ЦЕНАТА Е ЗА 1кв.м. топлоизолация с готовност за финишно покритие /боя,мазилка/ на височина до 3м.-І-ви етаж/

27.01.12 г.

Как да санираме жилището си с европари

До края на месец януари 2012 г. заинтересуваните бенефициенти може да кандидатстват с проекти за подобряване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради
Как да санираме жилището си с европари
Снимка: Булфото
До края на месец януари 2012 г. заинтересуваните бенефициенти може да кандидатстват с проекти за подобряване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма "Регионално развитие" (ОПРР) възлиза на около 50.11 млн. лв.  В тази сума влизат 42.59 млн. лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 7.52 млн. лв. национално съфинансиране.
Освен 50-те млн. лв., са предвидени и още 13 млн. лв. Те ще могат да бъдат използвани под формата на нисколихвени заеми и гаранции по заеми на сдружения на собственици или на собственици на самостоятелни обекти (ССО) за внедряване на мерки за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради. Средствата ще се предоставят на граждани, които не могат да санират дома си със собствени пари.
В момента Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) провежда обществена поръчка за избор на Фонд за жилищно обновяване. Крайният срок за подаване на документи е 16 януари 2012 г. Най-важният критерий в поръчката е изгодната лихва по кредитите, които ще отпуска фондът.
Планираната продължителност на проектите не може да надвишават 36 месеца. В териториалния обхват на настоящата схема "Подкрепа на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради" попадат 36 градски центрове – Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Велинград, Видин, Враца, Габрово, Гоце Делчев, Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Свищов, Силистра, Сливен, Смолян, София, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен и Ямбол.
За да може един проект да бъде одобрен, в съответната сграда трябва да има легитимно учредено сдружение на собствениците. Поне 60% от участващите в него трябва да са съгласни, за да се пристъпи към саниране.
Допустими дейности
Най-напред се извършва обследване на енергийната ефективност и внедряване на мерки за енергийна ефективност.
Сред дейностите, за които може да се кандидатства, са: топлоизолация; подмяна на дограма; локални инсталации и/или връзки към системите за топло, - газоснадбдяване, топлинна изолация на външни ограждащи елементи (външни стени, покриви, подове и др.); основен ремонт, модернизация или подмяна на локални източници на топлина – котелни пространства или прилежащите им съоръжения, смяна на горивната база при доказан енергоспестяващ и екологичен ефект;  изграждане на инсталации за ополозатворяване на ВЕИ; ремонт или подмяна на вътрешна отоплителна/охладителна/вентилационна инсталация, включително радиаторни термостатни вентили и разпределители в общите части на жилищната сграда; ремонт на електроинсталация в общите части и въвеждане на енергоспестяващо осветление в обекта на интервенция;  инсталиране на автоматизирани сградни системи, в това число регулиране на потреблението на топлина и електрическа енергия към локалните източници, собственост на ССО в общите части; газифициране на сгради (вътрешна сградна разпределителна мрежа и котел/котли), при наличие на изградена до сградата разпределителна газопроводна мрежа.
Накрая, но не последно място, се включват строително-монтажни работи, свързани с изпълнението на мерките за енергийна ефективност и съответното възстановяване на общите части на обекта на интервенция в резултат на изпълнените мерки. 

Колко ще поема държавата и колко - бенефициентите?
Средната сума, която ще бъде отпусната по ОПРР на апартамент, ще бъде около 10 хил. лв. Половината от нея ще бъде поета от държавата, а останалата част ще може да бъде набрана по 2 начина. Първо –  собствено финансиране или взет кредит от страна на собствениците. Второ – създаване на публично-частно партньорство със съответното топлофикационно дружество. Ако се избере този вариант, сумата, която ще бъде необходимо да съберат живеещите в съответната сграда, ще намалява с още 25-30%. Разликата с първоначалната сметка ще се изплаща разсрочено на кредитната институция.
Ако в съответния блок или апартамент има подменена дограма, тя няма да се сменя отново. Тези разходи ще бъдат взети предвид и сумата ще може да се намалява още. Ако пък има поставена топлоизолация, тя ще бъде измерена дали достига необходимия клас. Ако го достига, ще бъде възприета. Ако ли не, ще бъде надградена до достигане на необходимото ниво.
Сред останалите услуги, които ще осигури държавата, ще бъдат безплатно енергийно и конструктивно обследване и надзор. Поети ще бъдат и подготовката и изпълнението на проекта. Това стана ясно още от думите на министър Павлова. Тя припомни данни, според които 97.5% от многофамалните жилищни сгради са частна собственост.
Полезна информация и насоки:
Пакет документи и изисквания за кандидатстване може да намерите тук и тук.
Попълненият формуляр за кандидатстване със съответните приложения трябва да бъде подаден в запечатан плик с препоръчана поща, по куриер или да бъде доставен на ръка на следния адрес: гр. София, пощ. код 1202, ул. "Св. Св. Кирил и Методий” № 17-19, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Главна дирекция "Програмиране на регионалното развитие”, Отдел "Изпълнение на програмните приоритети”. При получаване на попълнения формуляр за кандидатстване със съответните приложения към него на конкретния бенефициент се издава разписка с подпис и дата.
Повече за това какво трябва да пише на плика, съдържащ целия пакет за кандидатстване, може да откриете в комплекта документи.
Въпроси във връзка с попълването на формуляра за кандидатстване и изискванията по настоящата схема за предоставяне на безвъзмездна помощ могат да се задават само от конкретния бенефициент на електроненен адрес oprd@mrrb.government.bg, на факс: 987 74 50 или адрес за кореспонденция: гр. София пощ. код 1202, ул. "Св. Св. Кирил и Методий” № 17–19, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Главна дирекция "Програмиране на регионалното развитие”, Отдел "Изпълнение на програмните приоритети".
Въпросите се задават не по-късно от 21 дни преди съответния краен срок за подаване на проектното предложение, като ясно се посочва номерът на бюджетната линия на схемата за безвъзмездна помощ: BG161PO001/1.2-01/2011 "Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради".

Ако не попадате в обхвата на мярката по ОПРР...
В средата на месец септември 2011 г. беше представена кредитната линия на Програмата за кредитиране на енергийната ефективност в дома REECL. По нея домакинствата ще могат да получат кредити на стойност 40 млн. евро и 14 млн. евро безвъзмездна помощ за подобряване на жилищата си през следващите 3 години.
По време на представянето беше обяснено, че инструментът е насочен към към онези 3.1 млн. жилища в страната, които се намират в селските и труднодостъпните райони.
Помощта ще варира между 20, 30 и 35% от стойността на ремонта. Тя ще зависи от това дали кандидатстват индивидуални домакинства, цели многофамилни сгради или сдружения на етажните собственици за едновременно подобрение на сградната обвивка и инженерните системи. С така зададените условия се стимулира подобряването на ефективността на цели сгради, а не само на отделни жилища.
Повече по въпроса може да прочете тук.