Последователи

21.03.09 г.

ЗА ДЖИ ЕЙ ДЖИ - 13 ЕООД

Фирмата е създадена през 1994г. като ателие за проектиране и дребни строителни услуги в жилищното стрителство.След лицензирането на дейностите проектиране и строителство се ориентирахме към извършване на строителна дейност главно в областта на довършителните работи - външни и вътрешни и съпътващите ги инсталации.Не отказваме и груб строеж на нискоетажни сгради.
Притежаваме необходимия капацитет - инструменти,ръчни и механизирани, съоръжения,квалифицирани работници и автотранспорт - за изпълнение на следните видове СМР:
  • сухо строителство /гипсокартон/,вкл. и дизайнерски изпълнения
  • топлоизолации /виж "топлоизолация"/
  • хидроизолации
  • облицовки с всякакви материали
  • настилки с всякакви материали
  • сайдинг и РVС-облицовки
  • екстериорни /ландшафтни/ СМР
  • обикновени и декоративни зидарии
  • боядисване и структурни мазилки
  • разполагаме със собствен цех за РVС и алуминиева дограма /виж "РVС прозорци и врати"/
  • груб строеж на нискоетажни сгради
  • вътрешни и дворищни инсталации - ВиК,електро,топло,слънчеви
  • обикновени и луксозни ремонти на къщи и апартаменти,независимо от първоначалното им състояние,вкл. нужда от конструктивно укрепване
  • през 2008г. стартирахме строителството на т.нар. дървени къщи - къщи с дървена носеща конструкция и стени от сандвич-панели на принципа на послойното изграждане на обекта от основи до ключ /виж статията"дървена къща"/.Изпълнихме обекти с различно предназначение,между които къща за гости,жилищни сгради,горски хижи,обслужваща административна сграда /виж снимките вдясно и кликни върху тях/.
В момента фирмата разполага с 15 работника и техническо ръководство от АС-техник и строителен инженер поПГС.
Работим изключително в регион Югоизточна България - от Бургас до София.

В своята работа фирмата използва изключително материали от реномирани вносители и български производители /виж "Вижте с кои работим"/.
Предлагаме и подготовка на документи и изпълнение на кредитни проекти за енергийна ефективност /изпълнени два проекта/.
За контакти виж отдела "Всичко за управителя" или на тел. 0896866153 и 0896866154.

15.03.09 г.

ТОПЛОИЗОЛАЦИЯТА - ОТ КАКЪВ МАТЕРИАЛ?



В много случаи благодарение на по – голямата реклама на даден продукт се пренебрегва по – доброто решение на определен проблем. Такъв е случаят с топлоизолацията на сградите – шумната реклама на експандиран и екструдиран пенополистирол води до масовото му използване, а недооценен остава по – качествения, но все още не толкова добре познат материал – минералната вата.

Топлоизолационните качества на екструдирания пенополистирол са несъмнени (коефициентът на топлопроводност на полистирола l = 0.027 W/m.K), но това не компенсира редицата му недостaтъци – един, от които е че поради затворената си кле-тъчна структура не позволява „дишането” на строителните елементи. Не трябва да се пропуска фактът, че като всеки синтетичен материал пенополистиролът старее, което обуславя временния характер на решението на проблема.
Като топлотехнически материал по нищо не му отсъпват платната от минерална вата.
Наистина коефициентът на топлопреминаване е малко по - висок (l = 0.035 – 0.037 W/m.K в зависимост от плътността на ватата), но и двата материала попадат в една и съща категория топлоизолатори – много добри.
Освен идентитчните топлоизолационни свойства на двата материала, при минералната вата не само липсват недостатъците на пенополистирола, но има и редица предимства. Най - съществените, от които са максималните температури на използване и отличната паропроницаемост.
Докато при температури над 160 0С полистиролът (негорим и самозагасващ) започва да се топи и отделя вредни емисии, минералната вата (негорима) се топи при температури над 1000 0С.Ето защо при строеж на пожароопасни обекти /бензиностанции,газостанции и др./ всички топлоизолации се изискват от минерална или стъклена вата.
Използваните в гражданското строителство платна от минерална вата с дебелина от 2 до 10 см осигуряват по – добра пожарозащита, звукоизолация, не запечатват стената, позволяват „ дишане” и образуващата се влага свободно преминава през слоя топлоизолация.
Всички изброени до тук предимства на минералната вата обясняват пълното й налагане като топлоизолационен материал в страните от Западна Европа. За българския пазар налице е още един фактор, който не трябва да бъде пренебрегнат – цената на минералната вата е по-ниска.

Голямото разнообразие на продуктите от минерална вата разширява областите на приложението й както в гражданското, така и в индустриалното строителство. Насипната минерална вата се използва за запълване на кухини в строителните съоръжения, за изолация на парни котли, тръбопроводи и др. Въжета и тубоси от минерална вата се използват за изолация на индустриални и строителни съоръжения с нестандартна форма – комини, вентилационни тръби, паропроводи и др. Минералната вата на рула, каширана с рабицова мрежа се прилага като топлоизиолационен материал за индустриални пещи, бойлери, цистерни, хладилни камери. Минералната вата позволява каширане с различни материали – рабицова мрежа, алуминиево фолио, битумизирана хартия, битумна мушама и др.

12.03.09 г.

Енергийната ефективност в България

В материала е използвана информация от: доклад “Политиките по промяната в климата в новите държави-членки на ЕС” - България, Тодор Тодоров, ЕС „За Земята” и www.zazemiata.com

Свидетели сме на все по-висок ръст на енергопотребление в световен мащаб. Oгромна е консумацията в Индия и Китай, най-вече поради бурното развитие на индустрията там. Този ръст доведе и до главоломното покачване на цената на суровия петрол през първата половина на 2008.

Нарастващият дефицит на енергоресурси съвместно с проблема с увеличаването на отделяните парникови газове, съвсем трайно насочва усилията на учените към разработването на технологии, оптимизиращи използването на възобновяеми енергиини ресурси.

В сравнение със страните от Европейския съюз България консумира седем пъти повече електроенргия за единица БВП. От друга страна, повече от 40% от домакинствата у нас не са в състояние да покриват разходите си за енергия (електричество и отопление), без това да се отразява върху други съществени нужди като храна, обучение и т.н.

Степен на загриженост на обществеността относно промените в климата

Обективната информация по отношение промените в климата стига трудно до обществото, поради незначителния интерес от страна на основните медии и управляващите.

За голяма част от хората в България промените в климата са нещо, което се случва далеч и не ни касае, но Европейскияt съюз ни принуждава да взимаме неизгодни за нас решения.

От друга страна широко разпространено е мнението, че екстремните прояви на времето са резултат от антропогенна промяна в климата. Основната загриженост на обществото в България по отношение на промяната в климата е насочена към сливането на сезоните, както и към ежегодните наводнения, непознати досега в България.

В България много закъсняха разяснителните кампании на правителствено ниво по тема енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, нови технологии. Поради демонстрирания непрекъснат стремеж на управляващите и енергийното лоби за въвеждане на нови енергийни мощности от изкопаеми горива, за да се превърне България в ”енергиен център на Балканите”, хората не са готови да приемат загуби чрез по-скъпа, но по-чиста енергия.

В договора на България за присъединяване към ЕС страната ни е приела стратегическата цел 11% от брутното вътршно потребление на електроенергия към 2010 г. да бъде произведено от възобновяеми енергийни източници. В последните години делът на призведена от ВЕИ енергия в България се движи между 6-8 % основно на енергия от ВЕЦ.

Към момента в България са заявени 4 800 MW мощности, които ще използват ВЕИ. Почти 90 % от тези мощности се предвижда да бъдат произведени отвятърни електроцентрали, малък процент се предвижда за енергията от слънчеви колектори, мини водно-електрически централи и незначителен процент за други източници като биомаса.

Проектите са още в начален стадий. Очакванията са за около 50% изпълнение на тези проекти, като основни пречки се посочват недостатъчно развита електропреносна мрежа.

Съгласно Анекс I на Междуправителствения панел по промяна в климата в периода след 2012 г. страните се задължават да намалят парниковите си емисии с 25-40 % спрямо нивото през 1990 г. Постижимо ли е това за България?

Обществеността и индустрията ще имат ли готовност да плащат по-високи цени за тока, газта и други форми на енергия и да направят необходимите промени в своето потребление на енергия (по-ефективно ползване на енергията, ползването на възобновяема енергия), за да се постигне целта?

Правителството се ангажира да постигне целта, заложена в Анекс I на Междуправителствения панел по промяна в климата в периода след 2012 г. за намаляване на парниковите емисии, което обаче е немислимо, без да се промени коренно енергийната и икономическата политика на страната.

Необходими са промени в стратегическите документи, например в приетата през 2002 г. Енергийната стратегия на България за развитие до 2015 г. и в Концепция за енергийна стратегия на България, предложена през 2008 г., както и в Национална дългосрочна програма за насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници развитието на ВЕИ е поставено доста след плановете на страната за развитие на атомната енергетика и въгледобива.

Индустрията и обществеността не са подготвени за по-високи цени на енергията в замяна на инвестиции в нови чисти технологии, ВЕИ, енергийна ефективност.

ДЕЙСТВАЩИТЕ МЕРКИ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ЕНЕРГОСПЕСТЯВАНЕТО В БЪЛГАРИЯ
- Програма на ЕС, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Агенцията за енергийна ефективност се дават целеви кредити за енергийна ефективност до 10 000 евро, включващи 20% безвъзмездна помощ от ЕБВР.

- Потребителите на електрическа енергия, топлинна енергия и природен газ могат да кандидатстват за финансиране на проекти за повишаване на енергийната ефективност от фонд „Енергийна ефективност” (според чл.31 от Закона за енергийна ефективност).

- Друг източник на финансиране/съфинансиране на проекти по енергийна ефективност, с общ бюджет 570 млн. евро до 2009 г. е международен фонд „Козлодуй”.

- Структурните фондове на ЕС за периода 2007-2013 г. също предвиждат средства за развитие на енергийната ефективност.

Състояние и очаквания по отношение на емисиите от парникови газове
Експертите предвиждат увеличение на емисиите от парникови газове в периода 2007-2012 г. с 27.5 %, при средногодишно увеличение на брутното електропотребление в страната от 2.9 %. Данните са от Консултативен документ за БНПРК-Български национален план за разпределение на квоти за периодите 2007 г. и 2008-2012 г.

ДЕЙСТВАЩИТЕ МЕХАНИЗМИ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ НА ВЪЗОБНОВЯЕМАТА ЕНЕРГИЯ

В основата на държавната политика в сферата на ВЕИ стои Закон за възобновяемите и алтернативните енергийни източници и биогоривата (ЗВАЕИБ), обнародван с ДВ, бр. 49 от 19.06.2007 г. Закон за енергетиката (Обн. ДВ. бр.107 от 9 Декември 2003 г.), Закон за енергийната ефективност (обн.,ДВ,бр.18 от 5 март 2004 г. Както и съществуващата Национална дългосрочна програма за насърчаване използването на ВЕИ 2005-2015 г.

Насърчителните мерки в тях са:

• Задължително присъединяване на производителите на енергия от ВЕИ към електрическата мрежа,

• Облекчаване на административното регулиране при производството на енергия от ВЕИ, както и при изграждането на необходимите съоръжения,

• Определяне на преференциална цена за изкупуване на енергията, произведена от ВЕИ в продължение на 12 години.

Съкратените срокове за включването към електрическата мрежа дават повече сигурност на производителите и по-добри възможности за планиране на паричните потоци.

Всъщност, установените крайни срокове са един от най-важните нови моменти в ЗВАЕИБ и заедно с преференциалните цени, са това което действително поставя производителите на енергия от ВЕИ в по-облагодетелствано положение от конвенционалната енергетика.

В приетия на първо четене от Парламента законопроект за енергийна ефективност се предвижда потреблението на електроенергия да намалее с 9 % до 2016 г.

Основни мерки, обмисляни от Неправителствените организации за противодействие на промените в климата (ВЕИ, пестене на енергия, др.)

За Земята работи главно в областта на ВЕИ и енергийната ефективност. Прави разяснителни кампании, обучителни практически семинари за енергийна ефективност и монтиране на слънчеви колектори за топла вода, предлага държавата да стимулира по-успешно стремежа на отделните домакинства към енергийна ефективност, чрез данъчни облекчения.

Организацията провежда презентации в училищата, и има създаден наръчник за учителите по проблемите на промените в климата и енергийната ефективност.

Участвай в образователен проект в училищата с тема енергийна ефективност (SPARE). www.zazemiata.com


СЪВЕТИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ НА ДОМАКИНСТВАТА

Най-голям дял 65% от потреблението на енергия в домакинствата отива за отопление или охлаждане, около 20% се изразходват за топла вода, електроуредите потребяват около 10%, а за осветление отиват оставащите 5%. Предвид това най-много енергия може да се спести чрез намаляване на загубите на топлина.

Между 10 и 30% са загубите на топлина през покрива, значително по-малко топлина се губи през пода между 5 и 15%. Най-значителни са загубите на топлина през външните стени 25-50% и прозорците 15-60%. Най-точно могат да се определят загубите на енергия с помощта на компютърното моделиране на енергийното осигуряване на сградата и загубите в нея.

Инвестицията в консултация и изработването на проект за ененргоспестяващи мероприятия е най-добрата и първата необходима стъпка. Един такъв модел ще даде представа кои са най-подходящите мерки, с какъв период на изплащане са и какви спестявания ще генерират.

СТАНДАРТНИ МЕРКИ ЗА ПОВИШАВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ

- Подмяната, ремонтът и дори само поставянето на уплътнение на недобре уплътнените прозорци и врати, могат да се спестят доста над 30% от разходите за енергия и е една от най-бързоизплащащатите се енергоспестяващи мерки, тъй като в много жилища най-големи са топлинните загуби именно през прозорците. Най-добър ефект има от дограма с висок клас на енергийна ефективност.

- Топлоизолиране – цялостното саниране на сградата дава най-добър резултат за енергоспестяване. Коефициентът на топлопреминаване на външните стени не бива да надвишава заложеното в нормативите - 0,5 W/m2 K.

- Уплътнение на пукнатини и пролуки във фасадната обшивка.

- Елиминиране на топлинните мостове чрез топлоизолиране на конструктивните елементи в сградата - колони, греди, шайби, прагове над прозорците, метални елементи, които обикновено са с по-лоши изолационни свойства.

- Оптимално използване на слънчевата енергия - естествената дневна светлина и повишаването на топлината в помещенията чрез допускане слънчевите лъчи през зимния сезон и обратното през лятото може да се спести значително количество енергия чрез засенчване.

- Избор на подходяща отоплителна система или модернизация на съществуваща, както и оптимизиране на нейния ефект в жилището.

- Домакински уреди с възможно най-висок клас на енергийна ефективност.

- Енергоспестяващо осветление, интелигентни системи за управление на дома.

- Използването на естествени матеряиали допринасящо за саморегулиране влажността в помещенията.

- Естествена вентилация – използване на естествените въздушни течения за охлаждане на дома, без разход на енергия.

НИСКО-ЕНЕРГИЙНИТЕ СГРАДИ - СТАНДАРТЪТ НА БЪДЕЩЕТО

Все по-популярни стават така наречените “пасивни къщи”. “Пасивните къщи” са сгради, които осигуряват комфортен вътрешен климат както през зимата, така и през лятото, без използването на конвенционална отоплителна система. За да стане възможно това, е необходимо годишната потребност на сградата от отопляване да не надвишава 15 kWh/ (m2/год).

Пасивните къщи се нуждаят от 80 % по-малко отоплителна енергия, отколкото къщите, проектирани съгласно немските стандарти от 1995 г., които са съпоставими с българските стандарти. Използването на пасивните топлинни източници - слънчевата радиация, която влиза през прозорците, и топлинната енергия, излъчвана от уредите и хората в къщата в комбинация с ефикасни технологии, за да се минимизира консумацията на електричество в сградата.

Най-голямо енергоспестяване се постига чрез минимализиране на топлинните загуби. Според стандарта за „пасивна къща” се използват възобновяеми източници за топла вода – слънчеви колектори или термопомпи.

Повечето сгради са с носеща дървена конструкция и външна облицовка от дърво. За климатичните условия в България, със слънчев колектор квадратен с площ от 1 кв. метър могат да се получат средно 300 до 700 кВтч годишно в зависимост от конкретното приложение.

СЛЪНЧЕВ КОЛЕКТОР

Преди да изберете слънчев колектор, е добре да помислите какъв обем система ви трябва. Правилното оразмеряване е най-важната стъпка при закупуването на системата 1 м2 колекторна повърхност обикновено затопля към 30-50 литра от водата в акумулатора за вода.

Един човек консумира средно около 20-50 л топла вода на ден. Добрите системи са по-скъпи, но с по-голяма гаранция на компонентите. За домакинствата са подходящи вакумнотръбните колектори, но те са и по-скъпи от обикновенните при 20 % по-висока ефективност.

Ако не разполагате с необходимите средства за свръхвисокотехнологични фотоволтаични колектори, но се стремите към по-висока ефективност, може да се спрете на колектор със селективна повърхност.

Това е специална разработка на покритие, което се нанася електростатично във вакуумни камери с цел максимално поглъщане на светлината и минималното й отражение обратно в атмосферата. Ефективността на тези колектори е с 10-15 % по-висока от обикновените не-селективни. Другото преимущество е почти вечната дълготрайност на покритието, за разлика от това при не-селективните.

Професионалният колектор е със закалени стъкла. Това е необходимо за предпазване от счупване при градушка.

Цените на колектори и цели системи варират много. За еднофамилни къщи системите стартират от 800 до над 10 000 лв.

ГЕОТЕРМАЛНА ПОМПА

Геотермалната енергия е чиста и постоянна, това е топлинната енергия, идваща от земните недра. С малки изключения плиткият подпочвен слой или горните около 3 м от земната повърхност поддържат постоянна температура между 10° и 16°С.

Геотермалните топлинни помпи могат да стигнат до този ресурс за отопляване и охлаждане на сгради. Една система с геотермална топлинна помпа се състои от топлинна помпа, въздухопровод и топлообменна система - система от тръби, заровени в плиткия почвен слой близо до сградата.

През зимата топлинната помпа отнема топлина от топлообменната система и я впомпва във входа на въздухопровода. През лятото процесът е обратен и топлинната помпа придвижва топлина от входа на въздухопровода в топлообменната система.

През лятото отнеманата от входа на въздухопровода топлина може да се използва и като безплатно средство за топла вода. Високите начални разходи за геотермални помпи се уравновесяват от ниските разходи за поддръжка и управляване.

За едно ново жилище допълнителното изплащане на ипотечен заем за геотермална помпа обикновено е по-малко от това, което ще спестите от сметките за тока.


Автор: Весела МАРКОВА

9.03.09 г.

Сайдинг - красивата дреха на къщата

Сайдинг

Сайдинг - предимства

  • топло и шумо изолация
  • целогодишен бърз и лесен монтаж
  • огнеупорност
  • устойчивост на атмосферни влияния
  • цветът се запазва непроменен
  • богата цветова гама
  • лесна поддръжка
  • много добри изолационни свойства
  • влаго, ветро, термо устойчивост
  • стените дишат (отвътре-навън)
  • предпазва от конденз, влага и мухъл


Винилов сайдинг – технология

Виниловият сайдинг представлява изработена от поливинилхлорид плоскост (панел), която се използва за облицоване на сгради и замества традиционните строителни мазилки и изолации. Материалът, който се използва за направата на Сайдинг плоскостите е поливинилхлорид, характеризиращ се с висока устойчивост на атмосферни влияния. Той е подходящ както за фасади на новоизграждащи се сгради, така и при реконструкция на стари. Сайдингът е продуктът, който ще преобрази фасадата Ви и ще я направи да изглежда модерна, изящна и нова.

Основните качества на Сайдинга са в неговата огнеупорност, нетоксичност, висока устойчивост на химични влияния и механични повреди. Той не ръждясва, не се деформира при рязка смяна на температурните амплитуди, а ефектът на остаряване и избледняване е изключително слаб поради технологията на производство, при която цветът се залага в дълбочина.

Сайдингът е предпочитан облицовъчен материал дори от гледна точка на поддръжката, тъй като за неговото измиване се използва само вода.

Технологията на монтиране на Сайдинг плоскостите се отличава като бърза, лесна и може да се извършва независимо от външните атмосферни условия.

Монтаж



  1. Към стената с дюбели се монтира вертикална дървена или метална скара през 58 см.
  2. Между летвите се поставя минерална вата или друг изолационен материал.
  3. Отгоре се покрива с паропропуксащо фолио, позволяващо на сградата да диша в посока отвътре-навън, като в същото време има нулева пропускливост отвън-навътре.
  4. Монтират се специални профили по ъглите и около всички отвори (прозорци, врати и др.)
  5. Монтират се облицовъчните (сайдинг) панели. Резултатът е – прави панели, опасващи къщата ви симетрично от край до край и съвпадащи линии по всички ъгли.
  6. Със сайдинг се облицоват и стрехите, и певазите на прозорците